- Single Row Angular Contact Bearing, 16" ID x 18" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Outer Ring Width | 1 in |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 18 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696698 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 30° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 69770 lbf |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 25450 lbf |
| I.D. | 16 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Weight | 12.3 LB |
| EAN or UPC | 662729126630 |

