- Single Row Angular Contact Bearing, 10" ID x 11.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 11770 lbf |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 10 in |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 11.5 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696707 |
| Cage Material | Standard |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 30° |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 30330 lbf |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 662729272863 |

