- Single Row Angular Contact Bearing, 5.5" ID x 7" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not connect regulator to bottled gas
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 30° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696708 |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 17630 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 5 1/2 in |
| O.D. | 7 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 8200 lbf |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 662729184555 |

