- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 12" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 12 in |
| Dynamic Load Rating | 6570 lbf |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 19670 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7699192 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 30° |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 11 in |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.06 LB |
| EAN or UPC | 662729286495 |

