- Single Row Angular Contact Bearing, 10" ID x 11" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. | 11 in |
| icNumber | 7699191 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 10 in |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Width | 1/2 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 1.88 LB |
| EAN or UPC | 662729278612 |

