- Single Row Angular Contact Bearing, 4.5" ID x 5.5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7696358 |
| Cage Material | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 5.5 in |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.88 LB |
| EAN or UPC | 662729180151 |

