- Single Row Angular Contact Bearing, 4.25" ID x 5.25" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696699 |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 7980 lbf |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 3600 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 5.25 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.83 LB |
| EAN or UPC | 662729179810 |

