- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Not For Use With Turret Unwinds
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 5 in |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| icNumber | 7696065 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 30° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Width | 1/2 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 4 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.78 LB |

