- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 5.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 5 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 30° |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| O.D. | 5.75 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 6460 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696366 |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Standard |
| Dynamic Load Rating | 2540 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 662729177274 |

