- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 4.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not over torque as it may damage the fittings or split the tubing at the flare
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 4.75 in |
| I.D. | 4 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2210 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 5260 lbf |
| icNumber | 7696365 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Standard |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 30° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.47 LB |
| EAN or UPC | 662729176123 |

