- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 11.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 13680 lbf |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 4180 lbf |
| Contact Angle | 30° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| O.D. | 11.75 in |
| icNumber | 7696977 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| I.D. | 11 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.43 LB |
| EAN or UPC | 662729272177 |

