- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 4.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| icNumber | 7696978 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| I.D. | 4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.75 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 2210 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Double Sealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5260 lbf |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 662729162591 |

