- 13" Shaft Diameter
- 14" Housing Bore
- 1/2" Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Block Vee
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Bore | 14 in |
| Temp Description | Block Vee |
| Lip Type | Block Vee |
| Construction | Block Vee - D |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 13 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 4000 psi |
| Weight | 1.914 LB |
| EAN or UPC | 85311079280 |

