- 0.5630" Shaft Diameter
- 0.8130" Housing Bore
- 1/8" Width
- Nitrile
- Block Vee
| Shaft Dia. | 0.563 in |
| Temp Description | Block Vee |
| Pressure | 4000 psi |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Bore | 0.813 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | BV |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Weight | 0.052 LB |
| EAN or UPC | 85311078818 |

