- 510 mm Shaft Diameter
- 560 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Type HDS1
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 510 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 560 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 9.737 LB |
| EAN or UPC | 85311172349 |

