- Radial Bearing Type
- 240 mm Inner Diameter
- 300 mm Outer Diameter
- 60 mm Width
features
- Double row
- Full complement for maximum capacity
- Locating bearing
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| O.D. | 300 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Limiting Speed | 1170 rpm |
| Enclosure | Open |
| Type | Full Complement |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Precision Ground | Yes |
| Inch/Metric | Metric |
| Self Aligning | No |
| Static Load Rating [Max] | 1.26e+006 N |
| I.D. | 240 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Cageless |
| Bearing Type | Radial |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 510000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| No. of Rows | 2 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Weight | 26.4 LB |
| EAN or UPC | 4012802424843 |

