- INA
- ID
- 14 mm OD
- 20 mm Width
- Bearing
| O.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Origin | Needle Radial |
| Self Aligning | No |
| I.D. | 14 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Corner Radius [Min] | 0.8 mm |
| Precision Ground | No |
| Limiting Speed | 12000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 1910.8 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| End Type | Closed End |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 1596.08 lbf |
| Enclosure | Single Seal |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Weight | 0.042 LB |
| EAN or UPC | 4012802317497 |

