- Duplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Contact Angle | 65° |
| Material | Steel |
| Dynamic Thrust Capacity | 3850 lb |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 2.44094 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| No. of Balls | 21 |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Drag Torque of Preloaded Set | 2.8 lb/in |
| Axial Spring Constant | 6.6 lb/in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| I.D. | 0.9385 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Heavy |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Duplex Set |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Weight | 1140.65 LB |
| EAN or UPC | 4054364935610 |

