- 30 mm Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Style of Bearing | Open |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Type of Bearing | Ball |
| O.D. | 40 mm |
| Self Aligning | Yes |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 1.85 mm |
| Accuracy Class | Precision |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 43.7 mm |
| Dynamic Load Rating | 1866 lbf |
| Material | Delrin |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Recommended Shafting Class | MM |
| Seals | None |
| Slot Opening - Width | 13.7 mm |
| Trunion Type | N/A |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload | Yes |
| Length | 68.000 mm |
| Center to Shaft | N/A |
| Slot Opening - Angle | 55 ° |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 662486110446 |

