- 6 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Keyway | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Dia. | N/A |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Face Thread Length | 3.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Single |
| Weight | 2.401 LB |
| EAN or UPC | 781711130124 |

