- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Electric |
| Solenoid | Single |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Return Type | Spring |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Cv IN to CYL | 9.3 |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Cv Flow | 10.8 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Series | N Series |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Spool Description | Normally Closed |
| Height | 8.580 in |
| Length | 4.070 in |
| Port Size | 3/4 |
| Port Type | NPT |
| Body Size | 3/4 in |
| Lights | Yes |
| Wiring Options | None |
| Cv CYL to EXH | 10.8 |
| Installed Options | None |
| Weight | 6.5 LB |

