- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Valve Body Style | Body Ported |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Body Size | 3/8 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Spool Description | Normally Closed |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Series | N Series |
| Voltage Rating | 220 VAC, 50 Hz, 240 VAC, 60 Hz |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Return Type | Spring |
| Wiring Options | None |
| Port Size | 3/8 |
| Coil Style | Junction Box |
| Installed Options | None |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Stations | N/A |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Lights | No |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Cv Flow | 4.2 |
| Solenoid | Single |
| Operation | Electric |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Weight | 6.0 LB |

