- Air Saver Unit
- 176.6 SCFM Flow
- 1/2 in NPT Ports
- Food Grade Grease Lubrication
description
- Installation of the Air Saver Unit is simple and reduction in air consumption can be realised immediately. When using an electrically operated solenoid valve to control the air blow, an Air Saver Unit can quickly and easily be retrofitted provided an immediate reduction in air consumption with no changes to the PLC programme. When using manual valves such as ball valves, ASV200, ASV500 and ASV2000 do not need any electrical power. Simply installing the unit brings immediate reduction in air consumption and improved efficiency. The pulsing air technology in the Air Saver Unit reduces consumption by converting continuous air blow into a pulsed air blow without the need for any other external control. Air is blown in a series of ON and OFF pulses, when the blow is OFF there is no air consumption.
| Operation | Pneumatic |
| Operator | Air |
| Height | 3.620 in |
| Temperature Range [Min] | 23 °F |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | VAC to 116 |
| Width | 3.560 in |
| Valve Type | Pulsed Air Blow |
| Actuator Type | Pneumatic Operated |
| Port Size | 1/2 in |
| Length | 2.360 in |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Lubrication | Food Grade Grease |
| Neutral Positioning | Normally Closed |
| Flow (SCFM) | 176.6 ft3/min |
| Weight | 2.048 LB |

