- Single Row
- Tapered Bore
- 60 mm Inside Diameter
- 95 mm Outside Diameter
- 18 mm Width
| Dynamic Load Rating | 9000 lbf |
| Inner Ring | Two Ribbed Inner Ring |
| I.D. | 60 mm |
| Precision Level | P4 |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 10900 lbf |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 95 mm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Inner Diameter | 86.1 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Outer Ring | Plain Outer Ring |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | C0NA |
| Weight | 0.974 LB |
| EAN or UPC | 4547359149388 |

