- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID
- 110 mm OD
- 46 mm Width
- Separable Inner Ring Type Bearing - Plain Inner Ring, Outer Ring w/ Two Ribs, Composite Steel Cage
| Capacity | Standard |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | X Bar Composite Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Opened End |
| O.D. | 110 mm |
| Precision Level | Standard |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Bearing Design | Straight |
| I.D. | 50 mm |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Weight | 1.82 LB |
| EAN or UPC | 4547359483826 |

