- Cone Bearing
- 2 in Inside Diameter
- 1.019 in Cone Width
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 1.019 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Weight | 0.664 LB |
| EAN or UPC | 4547359892499 |

