- Cone Bearing
- 3.347 in Inside Diameter
- 1.811 in Cone Width
| I.D. | 3.347 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Origin | Cones |
| Static Load Rating [Max] | 98000 lbf |
| Load Center | -0.47 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cone Width | 1.811 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 3.98 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Dynamic Load Rating | 66500 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 3.74 |
| Factor | 1.80 |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 4547359479096 |

