- Cup Bearing
- 13 1/4 in Outside Diameter
- 2 7/8 in Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 12.52 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 11.42 |
| Cup Width | 2 7/8 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Bearing Type | Cup |
| Bearing Width | 3 7/8 in |
| Origin | Cups |
| Weight | 28.8 LB |
| EAN or UPC | 4547359474480 |

