- Cup Bearing
- 8.438 in Outside Diameter
- 1.169 in Cup Width
| Cup Width | 1.169 in |
| Bearing Width | 2.1875 in |
| Bearing Type | Cup |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 7.32 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 8.07 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359477955 |

