- Cone & Cup Bearing
- 19 1/4 in Inside Diameter
- 24.995 in Outside Diameter
- 3 5/16 in Width
| I.D. | 19 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 24.37 |
| Inner Ring Width | 3 5/16 in |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Tolerance | Class 4 |
| Cup No. | LM772710 |
| Static Load Rating [Max] | 875000 lbf |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Cone No. | LM772748 |
| No. of Rows | 1 |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 24.65 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 20.35 |
| Load Center | 1.61 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 19.61 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Outer Ring Width | 2 7/16 in |
| O.D. | 24.995 in |
| Factor | 1.27 |
| Enclosure | Open |
| Width Across Cups | 3 |
| Dynamic Load Rating | 355000 lbf |
| Weight | 432.106 LB |
| EAN or UPC | 4547359931754 |

