- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 8 17/32 in Housing Length
- 2 7/16 in Overall Width
| Length Through Bore | 1.693 in |
| Static Load Rating [Max] | 6550 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing No. | FLU211D1V50 |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.472 in |
| Tightening Torque [Max] | 86 in lb |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | ARFLU |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Plating | Black Oxide |
| Dynamic Load Rating | 9750 lbf |
| Housing Length | 8 17/32 in |
| Bearing Insert | A-AR211-200D1 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 43/64 in |
| Housing Height | 5 9/32 in |
| Flange Thickness | 13/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359018158 |

