NTN Bearing Corp.
AELP206-102D1
AELP/AELPL Series Light-Duty Ball Bearing Pillow Block
Item #100736670
- Ball Bearing
- Pillow Block
- 1 1/8 in Shaft Diameter
- 4 3/4 in Bolt Hole Spacing
| RPM [Max] | 4900 rpm |
| Series | AELP Series, AELP/AELPL |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Height | 3 9/32 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/4 in |
| Bearing Insert | AEL206-102D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Height | 21/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.354 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Height | 1.6875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1.989 in |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | P206D1 |
| Dynamic Load Rating | 4400 lbf |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Groove Length | 0.78125 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 2540 lbf |
| Bearing Width | 1.406 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359461244 |
