NTN Bearing Corp.
70M8DF/GMP5
Single Row Angular Contact Ball Bearing - Face-to-Face Arrangement
Item #110753416
- Round Bore
- Angular Contact Ball Bearing
- 8 mm Inside Diameter
- 22 mm Outside Diameter
- 14 mm Width
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 30° |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Outer Ring Width | 7 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Bearing Arrangement | Face-to-Face |
| Precision Level | ISO Class 5 |
| Static Load Rating [Max] | 990 lbf |
| I.D. | 8 mm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Dynamic Load Rating | 990 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 22 mm |
| Preload Level | Medium |
| Inner Ring Width | 7 mm |
| Weight | 0.029 LB |
| EAN or UPC | 4547359760101 |
