- 43000 Series Single Cone
- 1.3780" Straight Bore
- 0.9170" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 43000 |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 1.378 in |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Cone Width | 0.917 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359533552 |

