- Tapered Double Outer Bearing
- 3 13/16 in Inside Diameter
- 5 7/8 in Outside Diameter
- 2.625 in Width
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| O.D. | 5.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Ring Width | 1 9/64 in |
| Cup No. | 42587D |
| I.D. | 3 13/16 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cone No. | 42381 |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.22 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Dynamic Load Rating | 33500 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 2 1/16 in |
| Fillet Radius | 0.03 in |
| Tolerance | Class 2 |
| No. of Rows | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 54500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359895186 |

