- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 29176075650 |

