- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 260 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 260 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 105 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 555000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 495000 N |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 37.743 LB |
| EAN or UPC | 29176023781 |

