- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 90 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.433 LB |
| EAN or UPC | 29176023309 |

