- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 99000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 104000 N |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 29176074554 |

