- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 160 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 207000 N |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 6.954 LB |
| EAN or UPC | 29176023750 |

