- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 218000 N |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 170000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 85 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Weight | 5.467 LB |
| EAN or UPC | 29176050961 |

