- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 181000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 149000 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 3.106 LB |
| EAN or UPC | 29176403019 |

