- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 100 mm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| I.D. | 55 mm |
| Static Load Rating [Max] | 87000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033797 |

