- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 77500 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.091 LB |
| EAN or UPC | 29176070792 |

