- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 97500 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023347 |

