- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 75 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 35500 N |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Dynamic Load Rating | 32500 N |
| O.D. | 75 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Machined Brass |
| Weight | 0.604 LB |
| EAN or UPC | 29176925771 |

