- Metric Tapered Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 49.5 mm Bearing Width
- 45 mm Cone Width
- 38 mm Cup Width
- Standard Capacity
description
- Tapered roller bearings are designed to take combined heavy radial loads and heavy thrust loads in one direction while operating at moderate speeds.
| Cone Corner Radius | 4 mm |
| Effective Load Center | 39.7 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 2.500 mm |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Shoulder Diameter [Min] | 172 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cup Corner Radius | 3 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Dynamic Load Rating | 335000 N |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Housing Shoulder Diameter [Max] | 186 mm |
| Cup Width | 38 mm |
| Cone Width | 45 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Housing Fillet Radius [Max] | 2.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 400000 N |
| Constant e | 0.35 |
| Weight | 14.358 LB |
| EAN or UPC | 29176025976 |

