- 30.0000 mm Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 6.0 bar Max Pressure
- 1,350 rpm Max
features
- Straight bore
- Metric air engaged
- Positional reengagement torque is approximately 10% of clutch torque being generated based on applied air pressure
- Positive engagement for accurate position and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
- Accurate timing between two shafts
- Enclosed design
- Instantaneous torque up to 1,300 Nm
- Maximum operating speed up to 1,650 rpm
- Metric
- Operates in wet or dry environment
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Ability to mount pulley, sprocket or gear on clutch
includes
- 222 mm hose
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Minimum Engagement Pressure | 1.4 bar |
| Family Name | Pilot Mount Positioning Enclosed |
| Inch/Metric | Metric |
| Minimum Sprocket Size | 35/45T, 40/34T, 50/28T, 60/24T, 80/18T |
| Bore Style | Straight |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 26.301 cc |
| Minimum Static Clutch Torque | 102 N-m |
| Photo | 5HPEnclosed |
| Maximum Pressure | 6 bar |
| Manufacturer Family | Model 5H40P#P-E Totally Enclosed Positioning Tooth Clutch |
| Port or Hose Size | 0.250 BSPT |
| Model | 5H40P#P-E |
| Maximum Static Clutch Torque | 440 N-m |
| Kits | 913029 |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Product Category | Metric Sizes |
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Drive Inertia | 66.43 kg cm2 |
| Finish | Nickel Plated |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Weight | 21.0 LB |
| EAN or UPC | 662284209199 |

