- 1 1/4" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,350 rpm Max
applications
- In-line coupling
- Offset shaft
features
- Straight bore
- Air engaged
- Enclosed
- Pilot mount
- Straight bore
- Instantaneous torque up to 12,000 in lb per 80 psi
- Maximum operating speed up to 1,650 rpm
- Nickel-plated
- Operates in wet or dry environments
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagements for accurate position and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 8.25" hose
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Available in single- or double-flex designs to provide high misalignment capabilities with high torque
- Flexible coupling assemblies are required for in-line coupling applications
- Pulleys, sprockets, or gears can be attached to clutch for offset shaft applications
| Accessory Miscellaneous | 910080, 910081, 910084, 910085 |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Kits | 913019 |
| Product Category | Inch Sizes |
| Bore Style | Straight |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Drive Inertia | 18.11 lb in2 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Manufacturer Family | Model 5H35P#P-E Totally Enclosed Positioning Tooth Clutch |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Pilot Size | 3.499 in |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939300, 940001, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Photo | 5HPEnclosed |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Finish | Nickel Plated |
| Maximum Static Clutch Torque | 2450 in lb |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Holes @ 90° On A 4.062 in. B.C. And 6, 5/16"-18 Holes @ 60° On A 4.062 in. B.C. |
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.492 in3 |
| Family Name | Pilot Mount Positioning Enclosed |
| Minimum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Inch/Metric | Inch |
| Model | 5H35P#P-E |
| Weight | 20.24 LB |
| EAN or UPC | 662284195669 |

