- 2" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 2,000 rpm Max
applications
- In-line coupling
- Offset shaft
features
- Straight bore
- Air engaged
- Instantaneous torque up to 55,000 in lb at 80 psi
- Maximum operating speed up to 4,000 rpm
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positive engagements in random positions
- Sealed, radial ball bearing
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
includes
- 8.25" hose
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Pulleys, sprockets, or gears can be attached to clutch for offset shaft applications
- Available in single- or double-flex designs to provide high misalignment capabilities with high torque
- Flexible coupling assemblies are required for in-line coupling applications
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Family Name | Pilot Mount |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Minimum Static Clutch Torque | 4200 in lb |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/2"-13 Holes @ 90° On A 7.000 in. B.C. |
| Inch/Metric | Inch |
| Minimum Sprocket Size | 100/24T, 120/21T, 140/19T, 60/38T, 80/29T |
| Product Category | Inch Sizes |
| Pilot Size | 5.749 in |
| Finish | Machined Aluminum Air Chamber, Black Oxide Pilot |
| Accessory Miscellaneous | 910580, 910581, 910584, 910585 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Kits | 917500 |
| Model | 5H70P |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.731 in3 |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Maximum Static Clutch Torque | 16500 in lb |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939400, 940001, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Drive Inertia | 186.03 lb in2 |
| Photo | 5HPOpen |
| No. Of Engagement Positions | 214 |
| Bore Style | Straight |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Weight | 45.0 LB |
| EAN or UPC | 662284172622 |

